Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

DIY or DIE (aneb vytvoři si sám nebo zhyň!)

8. 01. 2014 11:03:43
Jako člověka, který se zajímá o nové trendy, žije na internetu a občas sám napíše něco do blogu, mě v poslední době zaujal fenomén DIY (Do it yourself – Udělej si sám). Počet blogů, které se tímto heslem zaklínají v dobrém i ve zlém, každý den neustále roste. Samozřejmě svět na tento domácí způsob tvoření přišel dříve a my se ho teď snažíme rychle dohnat. Internet je tak nyní zaplaven všelijakými návody, jak si vytvořit či upravit náramky, brože, boty, zahrady, interiér a snad i celý barák. A nebojte, nechybí ani spousta šikovných receptů.

Právě díky tomu jsem zjitil, že jako chlap, který je alespoň čas od času nucen něco koupit, jsem teď ve světě blogů úplně OUT. Všemu vládnou ženy, které poradí a inspirují ve všem. A kdo jiný mě přivedl na tento trend než moje sestra, která této mánii také podlehla. Rozhodl jsme se na to podívat zblízka.

Co si budeme podívat, každý někdy kutil. Otázkou je, zda-li to byla taková ta nutná z nouze ctnost, nebo jestli je to vaše hobby. V druhém případě se můžete ihned zaregistrovat do všemožných DIY diskuzí a sdílet své postupy a zážitky z výroby s ostatními. Není na tom nic špatného, jen postačí špetka soudnosti. Technikou Do it yourself můžete vytvářet, upravovat a opravovat oblečení, nábytek, papírové výrobky, bytové doplňky, jídlo a další.

Při zkoumání vývoje tohoto fenoménu v zahraničí, především v USA, jsem zjistil, že díky DIY můžete udělat i kariéru. Z několik internetových hvězd už se staly populární osobnosti, které chodí do televize, píší knihy, spolupracují s různými značkami a radí ve stylových časopisech. To u nás asi vážně nehrozí, a asi i z toho důvodu jsem nenašel příliš tuzemských DIY stránek. Asi nejlepším příkladem je blog slečny ze Slovenska milující puntíky bodkovo.sk. Není to sice můj styl, ale být mladší, šikovnější, tvořivější a mít doma šití, asi jdu do toho.

Při brouzdání internetem jsem o něco později narazil na tento blog o šití http://www.modedama.cz/clanky/latkove-naramky/. Zaujala mě hláška „šití není přežitek“, který je v titlu stránky. Slečna propaguje šití na všechny způsoby – domácí, zakázkové i vlastní, se kterým teprve začíná, takže to není 100% DIY, ale budiž.

No uvidíme, jak dlouho to všem vydrží. Došlo mi totiž, že většina těch webů, jejich návštěvníků i autorů se často ohání slovy jako originální, jedinečný, nápaditý a podobně. Jenže, když je nyní na internetu DIY boom a všichni prostě tvoří doma, není to už vlastně taky masová záležitost? Asi ano, ale to jim říkat nebudeme. Přeci jen na našem velko a maloměstě nehrozí, že byste okamžitě potkali někoho ve stejně upraveném triku, vyrobeném náhrdelníku nebo obarvených botách. A pokud by vás zajímalo, kdo ovlivňuje světovou DIY scénu, tak je to například I SPY DIY nebo P.S. - I Made This... Pokud vás, stejně jako mojí sestru, zaslepila záře ručně lepených plastových diamantů, jděte do toho. Já to budu sledovat jen zpovzdálí.

Autor: Adam Toman | středa 8.1.2014 11:03 | karma článku: 7.80 | přečteno: 847x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jiří Medula

Vivat Green deal. Nulové uhlíkové stopy lze dosáhnout. Důkaz je na světě.

To se pár chytrých hlav dalo dohromady a řekly dost. A není náhoda, že se těch pár chytrých hlav sešlo v bruselském panoptiku a v sekretariátech jejich českých místodržících. Víte, co to znamená? Že jsme zase o krok napřed...

26.2.2024 v 9:10 | Karma článku: 27.03 | Přečteno: 446 | Diskuse

Pavel Chalupský

Podobnost nikoliv však náhodná.

Je 22. únor. Venku jak na jaře a ne uprostřed kalendářní zimy. Co se dá dělat. Milovníci zimních sportů si radovánek neužívají, silničáři si lebedí a řidiči jsou taky spokojení. Procházím městským parkem a...

26.2.2024 v 7:43 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 105 | Diskuse

Michael Laitman

Duchovno není jen pro izolované skupiny. Je pro celé lidstvo.

Omar Chajjám, muž, který se hluboce ponořil do hledání smyslu života, dospěl k závěru, že vše, čeho si kdysi vážil a pro co žil, je zbytečné. Jeho poznání se odráží v celém jeho díle a poukazuje na marnost jeho snah.

26.2.2024 v 4:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Jan Lněnička

Panu prezidentovi se splnilo Mozartovské přání – má tři hlavy!

Ve filmu Amadeus si ve scéně u parukáře si Mozart vybírá paruku a říká: „Všechny jsou tak krásné. Proč nemám tři hlavy?“ Druhou hlavou Petra Pavla je Vojtěch Šeliga, tou první je Eva Hromádková.

25.2.2024 v 19:27 | Karma článku: 28.05 | Přečteno: 521 | Diskuse

Pavel Liprt

"Cash only" aneb "Keine Kartenzahlung möglich"

V dnešní době je již používání platební karty běžnou záležitostí v mnoha zemích světa, (včetně) kromě Německa.

25.2.2024 v 17:35 | Karma článku: 21.02 | Přečteno: 903 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 919
Jsem cestovatel, fotograf a konstruktér létajících modelů. Ve všem jsem ryzí amatér, ale o to větší radost mi to přináší. Obdivuji Šimánka a čtu Formánkovy cestopisy.

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...