Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Proč čeští nakladatelé nechtějí vidět skutečné zloděje knih?

8. 10. 2013 11:31:59
Jen, co si tuzemští čtenáři zvykli na elektronické knihy, začali rozpoznávat jednotlivé formáty a naučili se ovládat a nakupovat čtečky, přišli nakladatelé a distributoři s další novinkou. Eknihy teď chtějí jednorázově půjčovat nebo za poplatek zpřístupnit celou knižní databázi. Podobně už to funguje u hudby a filmů. Některé nové knižní projekty na tom postavily celý business. K půjčování knih za nižší ceny, často nedosahující ani 50% původní ceny, se teď rozhodla celá řada nakladatelství a distributorů.

Otázkou je, co je k tomuto kroku s nejistým úspěchem vedlo. Ne všichni větší nakladatelé se totiž tohoto experimentu na českém trhu chtějí účastnit. Nehodlají prodávat eknihy pod cenou a ustupovat tak rozšířenému internetovému pirátství, o kterém se v souvislosti s elektronickými knihami stále mluví. O tom, že pirátství není jen obhajoba cenové politiky nakladatelů, se navíc může přesvědčit každý sám na internetu.


Nedávno jsem například narazil na web MVDr. Jiřího Henycha www.e-knihovnazdarma.cz, který pozvolna prosakuje mezi čtenáře i nakladatele. Říkám si, že možná právě tato “bohulibá činnost” pana knihovníka Henycha byla poslední kapkou i pro včerejší spuštění nové služby e-shopu eReading.cz - výpůjčky eknih.


Samozřejmě se nakladatelům a distributorům nedivím, že jim krádeže jejich práce v podobě hotových titulů vadí. Je mi spíš záhadou, proč s tím něco hromadně neudělají. Jen při letmém pohledu do databáze autorů na e-knihovnazdarma.cz jsem objevil taková spisovatelská jména jako jsou Michal Viewegh, Ondřej Neff, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, Vlastimil Vondruška, Jan Pelc, Jaroslav Seifert, Egon Bondy, Josef Škvorecký, Miloslav Švandrlík nebo Milan Kundera a C. D. Payne.


Nakladatelé se dokázali spojit v boji proti vyššímu DPH na knihy, tak proč by nemohli teď? Výše zmínění autoři jsou totiž spojeni s nakladatelstvími Paseka, JOTA, Druhé město, PLUS, MOBA a další.


Bez těchto spisovatelů by web pana Henycha připomínal tuctovou databázi eknih s propadlými autorskými právy a dobrovolně nahraných titulů začínajících autorů. Takových stránek bude jistě ještě mnohem víc a nejsou předmětem tohoto článku. Proč se tedy neustále mluví o ulozto.cz a tento web nakladatelé nečině přehlížejí? Denní návštěvnost Henychova webu se přitom blíží pěti tisícům přístupů.


Místo boje s knihovníkem Henychem a jemu podobnými, plýtvají nakladatelé síly na soudní spory se studenty, kteří na vysoké škole oscanovali a na internet vyvěsili nějakou učebnici. Právě e-knihovnazdarma.cz přitom volně zpřístupnila celou řadu titulů, která by mohly nakladatelům ještě něco vydělat.


Konkrétně eReading.cz na úvodní straně mluví o systému výpůjček jako o absolutní revoluci v eknihách. Nebylo by přece jen lepší neustupovat před takovými zloději eknih a udělat skutečnou revoluci spíše v boji proti pirátství?

Autor: Adam Toman | úterý 8.10.2013 11:31 | karma článku: 9.89 | přečteno: 1650x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Jiří Medula

Vivat Green deal. Nulové uhlíkové stopy lze dosáhnout. Důkaz je na světě.

To se pár chytrých hlav dalo dohromady a řekly dost. A není náhoda, že se těch pár chytrých hlav sešlo v bruselském panoptiku a v sekretariátech jejich českých místodržících. Víte, co to znamená? Že jsme zase o krok napřed...

26.2.2024 v 9:10 | Karma článku: 20.85 | Přečteno: 295 | Diskuse

Pavel Chalupský

Podobnost nikoliv však náhodná.

Je 22. únor. Venku jak na jaře a ne uprostřed kalendářní zimy. Co se dá dělat. Milovníci zimních sportů si radovánek neužívají, silničáři si lebedí a řidiči jsou taky spokojení. Procházím městským parkem a...

26.2.2024 v 7:43 | Karma článku: 7.87 | Přečteno: 89 | Diskuse

Michael Laitman

Duchovno není jen pro izolované skupiny. Je pro celé lidstvo.

Omar Chajjám, muž, který se hluboce ponořil do hledání smyslu života, dospěl k závěru, že vše, čeho si kdysi vážil a pro co žil, je zbytečné. Jeho poznání se odráží v celém jeho díle a poukazuje na marnost jeho snah.

26.2.2024 v 4:56 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Jan Lněnička

Panu prezidentovi se splnilo Mozartovské přání – má tři hlavy!

Ve filmu Amadeus si ve scéně u parukáře si Mozart vybírá paruku a říká: „Všechny jsou tak krásné. Proč nemám tři hlavy?“ Druhou hlavou Petra Pavla je Vojtěch Šeliga, tou první je Eva Hromádková.

25.2.2024 v 19:27 | Karma článku: 26.84 | Přečteno: 476 | Diskuse

Pavel Liprt

"Cash only" aneb "Keine Kartenzahlung möglich"

V dnešní době je již používání platební karty běžnou záležitostí v mnoha zemích světa, (včetně) kromě Německa.

25.2.2024 v 17:35 | Karma článku: 19.46 | Přečteno: 850 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 919
Jsem cestovatel, fotograf a konstruktér létajících modelů. Ve všem jsem ryzí amatér, ale o to větší radost mi to přináší. Obdivuji Šimánka a čtu Formánkovy cestopisy.

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...