Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, že je to ze severu

2. 09. 2013 8:38:27
Skandinávie se v minulosti proslavila vědou, vysoce uměleckými filmy, expresivními malbami nebo realistickým dramatem. Při pohledu do žebříčku nejprodávanějších knih a e-knih je jasné, že v současnosti sklízí severské země úspěch především s literárním žánrem detektivky.

Začalo to trilogií Milénium od Stiega Larssona a zatím to končí obrovskou popularitou Joa Nesbøho. Mezi dalšími jmény najdeme Larse Keplera, Jusi Adler Olsena, Henninga Menkella nebo Hakana Nessera. Díky Åse Larssonové a Camille Läckberg už to navíc vypadá, že Skandinávii v literatuře neproslaví jen muži. Spisovatelů je samozřejmě mnohem víc. Člověku se právem zdá, že za chvíli bude mít každý čtenář detektivek svého vlastního autora.

Jistou výjimkou je Jonas Jonasson, který si u nás získal popularitu navzdory tomu, že nepíše do škatulky “severské detektivky”. V knize Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel (což jako titul samo o sobě zaujme) detektivní zápletku najdete, ale stylově je úplně někde jinde. V Jonassonově knize je přítomen spíše humor, nadsázka a absurdita. Stoletý hrdina Alan Karlssson čtenáře po celou dobu vyzývá, aby si s životem příliš nelámali hlavu.

Film jako varianta pro analfabety?

Milovníci knih určitě ihned namítnou, proč se dívat na film podle knihy, když si ji můžete přečíst. Na tom každopádně něco bude. Jenže jako má někdo rád knihy, jiný rád filmy. Spíš je otázka, proč se skoro všechny úspěšné severské knihy staly námětem pro film. Hypnotizér, Lovci hlav, Muži, kteří nenávidí ženy a nakonec dojde i na Stoletého staříka. Jako první člověka napadne kvalitní námět, kterých není v případě filmů nikdy dost. Díky tomu je na vzestupu skandinávská literatura i kinematografie. A to naštěstí i přesto, že se severského trendu snaží chytit Hollywood.


Je však zajímavé, že si filmaři v tomto případě vybírají pro diváky stejné náměty, které zaujaly čtenáře. Přitom každá z těchto cílových skupin vyžaduje něco jiného. Na druhou stranu detektivní žánr filmu sluší, a proto bude mít zřejmě každá detektivka ze severu i svou filmovou adaptaci. Přestože se režisérům zatím bravurně daří vystihnout typickou atmosféru s nedostatkem denního světla a potemnělou povahou zdejších obyvatel, jsem více zvědav na film v hlavní roli s vitpným staříkem a jeho absurdními zážitky.


Autor: Adam Toman | pondělí 2.9.2013 8:38 | karma článku: 5.56 | přečteno: 216x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Albínové a kanovníci na Hradčanském náměstí v Praze - erbovní památka

Tři krásné renesanční polychromované erby na domě Hradčanské nám. č.p. 58/14 připomínají kanovníky a pražské arcibiskupství v minulosti. Drobná památka, která rozhodně stojí za pohled zblízka.

25.2.2024 v 18:41 | Karma článku: 9.26 | Přečteno: 95 | Diskuse

Pavel Král

Muž by neměl mlčet

Jak my muži řešíme situaci, když se máme vyjádřit k nějaké ožehavé věci? Já při tom zatvrzele mlčím. A proč to dělám? Možná to dělám s nadějí, že se věc nakonec sama nějak vyřeší. A mě to pak nebude nic stát. Vždyť jsem k tomu ...

25.2.2024 v 13:00 | Karma článku: 3.79 | Přečteno: 146 | Diskuse

Peter Krivda Soliwarski

Lubomír Typlt v Mantre, Bratislava

...už dlho nie je pravidlom, že by sa v slovenských výstavných priestoroch predstavovalo súčasné výtvarné umenie z Čiech. Maliarsku tvorbu Lubomíra Typlta pripravila spoločnosť Mantra v Bratislave...

25.2.2024 v 8:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 61 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Madame d’Ora, zapomenutá fotografka starého mocnářství

Období našeho císařství před Velkou válkou obvykle známe z kabinetních fotografií mužů. Kolem roku 1907 se objevuje ve Vídni ateliér, kde fotí žena. Jmenovala se Dora Philippine Kallmus, pseudonymem Madame d’Ora.

24.2.2024 v 22:01 | Karma článku: 17.95 | Přečteno: 206 | Diskuse

Daniel Trojan

Film Slepičí úlet: Zrození nuget: I v malém stvoření se může skrývat silný duch (75 %)

Odvážná slepice a její soukmenovci musí opustit svůj domov a vydat se na pomoc její dceři, které se na cestě do světa nevyhnuly potíže. Ovšem tato záchranná mise se nakonec vyvine ve snahu o vykoupení mnoha nebohých slepic.

23.2.2024 v 19:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 46 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 919
Jsem cestovatel, fotograf a konstruktér létajících modelů. Ve všem jsem ryzí amatér, ale o to větší radost mi to přináší. Obdivuji Šimánka a čtu Formánkovy cestopisy.

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...