Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 26. února 2024 Dorota

Výlet do Severních Čech, země netušených rozdílů

14. 08. 2013 8:25:03
Záměrně píši země, ačkoli jde o část republiky. Nikdy jsem tu pořádně nebyl, protože jsem to pokaždé měl celkem daleko. Nedávno mě ale přátelé nalákali na atrakci, která mě přesvědčila k víc jak tříhodinové cestě autem do Mostu. Zdejší společnost Vršanská uhelná totiž organizuje prohlídky dolů pod názvem Uhelné safari. Tzv. měsíční krajinu si pamatuji ještě z hodin zeměpisu, kdy nám o tamější nehostinné oblasti líčili ne zrovna přívětivé historky. Nezbývalo nic jiného, než se vypravit na prohlídku dolu za plného provozu.

Cesta na sever

Chcete-li vidět obří stroje, kterým nedělá problém metat kolem sebe kameny o velikosti malého meteoritu, popadněte bandu kamarádů a přihlaste se na prohlídku největšího hnědouhelného dolu u nás. My jsme tam byli ještě zdarma s dalšími asi dvaceti nadšenci. Při prohlídce nových stránek jsem ale zjistil, že dnes si za prohlídku dolu dvě stě metrů pod úrovní zemského povrchu účtují 150 Kč za dospělého jedince. Vězte ale, že to stojí opravdu za to.

Dole v dole

Nejprve nás speciálně upraveným terénním autobusem vyvezli za město na vyhlídku nad dolem, do kterého jsme měli později sjet. Bylo odtud krásně vidět, kde se zrovna těží, kde už vytěžené místo zarůstá travou a kudy si stroje ještě budou razit cestu. Pak už nás čekal sjezd na dno dolu, což byl zážitek sám o sobě. Tady jsme se už dostali do velké blízkosti těžby uhlí rypadlem KU300 a z dálky jsme na horizontu viděli těžbu skrývky strojem KU800. Když vidíte ty kolosy před sebou, není vám divné, že se na nich dá i bydlet. Šatna pro dělníky, kde se mohou během směny i najíst, je zavěšena přímo na stroji.

Nepravděpodobný život

V tom neobvyklém prostředí si hned uvědomíte, že na dně dolu jen stěží potkáte hmyz, natož nějakého živočicha. Proto pro nás bylo velkým překvapením, když nám průvodce začal líčit historky týkající se výskytu divoké zvěře v zarostlé části dolu nebo ohroženého ptačího druhu, který si buduje hnízda přímo v uhelné stěně. Prý není neobvyklé zahlédnout na dně dolu srnku, divočáka nebo i lišku. Legendy o měsíční krajině se začínají hroutit.

Návrat k lepšímu

O čem se v souvislosti s těžbou uhlí až tolik nemluví, je kultivace vytěžených míst a okolní krajiny. Součástí Uhelného safari je totiž i prohlídka míst, které dnes vypadají přímo vzorově pro život, a přesto tu zde dříve ve velkém probíhala těžba. Na závěr prohlídky nás zavezli na mostecký hipodrom, který i se svým nejbližším zalesněným okolím a novými vilami stojí na místě bývalého dolu. Všude je tolik zeleně, že byste si ani ve snu nemysleli, že jste se zrovna ocitli na kraji města Most v Severních Čechách. V prostoru jednoho z bývalých dolů dnes například vzniká jezero Most. Netrvdím, že je tu život ideální a jednoduchý, ale jde o úhel pohledu, který si můžete návštěvou sami přiblížit.

Cesta z města
Z Mostu jsme to hned nevzali přímou cestou domů. Odpoledne nám zbylo ještě trochu času, a tak jsme si to přes Chomutov a další uhelný důl namířili do Klášterce nad Ohří. S naivní představou jsme doufali, že tu najdeme pozůstatky minulosti v podobě strojírenských podniků. Za války se tu vyráběly letecké součástky, po válce obráběcí stroje a od 50. let tu byl závod na výrobu kuličkových ložisek. Místo historie jsme tu našli pouze funkční podnik na výrobu velkorozměrových ložisek. Den strávený v dole nám to nijak nezkazilo, a tak se jelo domů.

Autor: Adam Toman | středa 14.8.2013 8:25 | karma článku: 9.76 | přečteno: 552x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Cestování

Martin Faltýn

Když prvně na Západ, tak do USA - 8

Během měsíčního pobytu v USA na přelomu roků 1991/92 mne čekalo nejedno překvapení. Tentokrát to byla mimo jiné přímo exkurze do Pentagonu!

26.2.2024 v 8:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 96 | Diskuse

Pavla Drahoňovská

Sardinie - 8. závěrečná část

Tento díl je především o nádherné procházce Florencií za svítání, kterou jsme nemohli opomenout při zpáteční cestě ze Sardinie. Také představím co jsem si autentického přivezla z ostrova domů.

26.2.2024 v 2:27 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 60 | Diskuse

Marcel Burkert

Bologna a Ravena. V regióne Emilia-Romagna.

Bologna je so svojimi 404 tisícmi obyvateľov 7. najväčším talianskym mestom, a to za šiestym Janovom (679 tisíc) a pred ôsmou Florenciou, ktorá má len o jednu tisícku menej obyvateľov ako ona - Bologna.

25.2.2024 v 22:36 | Karma článku: 7.70 | Přečteno: 104 | Diskuse

David Ondrejkovič

Jak jsem nabíjel elektromobil

Předem odrazuji všechny hatery elektromobility - tento článek NENÍ o tom, že elektromobilita je špatně, ale snaží se jen tepat do běžného malého českého (ale i polského) šlendriánu.

25.2.2024 v 11:08 | Karma článku: 29.36 | Přečteno: 5599 |

Jan Vaverka

Bolívie - 2. díl: Z pustiny k Salar de Uyuni

Vesnice a slaný hotel byli trochu jako zjevení. Jestliže minule to bylo o poušti, živlech a kopcích v dáli, nyní se svět zazelená a objeví se skaliska.

23.2.2024 v 8:20 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 125 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 919
Jsem cestovatel, fotograf a konstruktér létajících modelů. Ve všem jsem ryzí amatér, ale o to větší radost mi to přináší. Obdivuji Šimánka a čtu Formánkovy cestopisy.

Útok moukou byl podvod. Bendigovi hrozí trest, že úřady zaměstnal zbytečně

Zpěvák Jan Bendig se nestal obětí útoku moukou, jak sám všude rozhlašoval. Celou událost s „pachatelem“ ve skutečnosti...

Dcera Vladimíra Ráže žije bez ruky. Protézu odložila po dvaceti letech

Veronika Rážová (43) je dcerou slavného českého herce Vladimíra Ráže. Narodila se bez levé horní končetiny. Za hendikep...

Bufet v Českém Krumlově se stal přes noc hitem. Zaujal řízkovým chlebíčkem

Fotografie chlebíčku na řízku obletěla na sociálních sítích během středečního dne téměř všechny skupiny. Tuto...

Jak uspokojit ženu? Odborníci vědí, jak na to. A za pokus to rozhodně stojí

„Přestože jsem po třicet let zkoumal ženskou psychiku, nejsem s to odpovědět na velkou, dosud nezodpovězenou otázku, co...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...